This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

jenot

Podziel się jenotem

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Jenot

 

Kim jest Jenot

 Jenot to bardzo ciekawy zwierzak o bardzo zabawnej nazwie. Jenot należy do rodziny psowatych. I znany jest też pod takimi nazwami jak szop usuryjski, jenot azjatycki, tanuki czy też lis japoński. A to dlatego, że ma wiele wspólnego z takimi zwierzętami jak szop czy lis.

Jenot bardzo wyglądem przypomina szopa. Względem szopa amerykańskiego różni go tylko właściwie umaszczenie.

Co ciekawe, te dwa bardzo do siebie podobne gatunki zwierząt, z których jedno pochodzi z Ameryki Północnej a drugie z dalekiej Azji, mogą się spotkać razem na terenie np Polski.

Oba są gatunkami inwazyjnymi. To dzięki ludziom, lub też przez ludzi doszło do takich zawirowań, że obce gatunki przebywają na ziemiach, na których kiedyś ich nie było. I oba te gatunki na skutek hodowli ludzi dla futra. Niektórym z tych biednych zwierzątek udało się uciec z niewoli a następnie rozmnożyć na terenach azji zachodniej oraz całej Europy.

Dziś jenot występuje na terenie niemal całej Azji wschodniej oraz Europy środkowo wschodniej a także na terenie Skandynawii. Uważany przez ludzi za szkodnika, choć ze wszystkich gatunków żyjących na planecie ziemi, nie ma większego szkodnika niż sam człowiek..

Jenot jako gatunek spokrewniony z psem musi oczywiście być zwierzęciem drapieżnym i mięsożernym. Ale podobnie jak wilki i lisy, nie pogardzi też znalezioną padliną.

 

Zwyczeje Jenota

Jenot jest dość powolny i z tego względu poluje na zwierzęta dużo mniejsze od siebie. Najczęściej są to gryzonie, pisklęta ptaków czy żaby. Z tego względu też lubi tereny wodniste tj różnego typu mokradła, bagna, bliskość rzek i jezior.

Mięso to jednak nie jest całość zwyczajów żywienowych jenota. Wyróżnia się on bardzo na tle innych gatunków psowatych tym, że w jego diecie jest też dużo roślin, różnego typu zdrowych ziół. Można by go zakwalifikować bardziej do gatunków wszystkożernych zamiast do ścisłych drapieżników mięsożernych.

To co jeszcze bardzo wyróżnia jenota na tle innych psopodobnych to fakt, że jest jedynym z tej rodziny, który zapad w sen zimowy. W tym celu jenoty wykorzystują chętnie nory uprzednio zrobione przez inne zwierzęta takie jak lisy czy borsuki.

Coraz częściej w Polsce można zastać jenoty śpiące w szopach w stogach siana, gdyż gospodarstwa domowe stanowią dla niego również świetne miejsce schronienia.

To co jeszcze wyróżnia go wśród psowatych, to fakt, że w sytuacji zagrożenia, Jenot często udaje martwego. Nie jest w stanie uciekać szybko przed silniejszymi drapieżnikami, więc ucieka się do takich właśnie sztuczek.

 

Hodowla Jenotów

Ze względu na swoje piękne, bardzo grube futro, jenot ostatnimi czasy stał się zwierzęciem celowo hodowanym tylko dla futra. Jest to fakt smutny i przykry, że tak się robi ze zwierzętami, ale człowiek potrafi czynić straszne rzeczy dla zysku. Obecnie jest na trzecim miejscu popularności w hodowli zwierząt futerkowych, zaraz za norkami i lisami.

 
                                                jenot

 

Artykuł ma charakter edukacyjny i poglądowy. Nie tylko dla zainteresowanych tym, czym jest jenot. Ale również dla wszystkich tych, którzy zainteresowani są tematyką taką jak pozycjonowanie stron seo.

Jenot nie jest konkurencyjną frazą. Do celów testowych został stworzony właśnie ten artykuł.

Dzięki temu można zobaczyć jak łatwo można sprawić by coś znalazło się w czołowych wynikach wyszukiwania google.

Dla zwiększenia możliwości tzw SEO dajemy tu linki do innych stron, które są na pierwszych miejscach na wyszukiwaną frazę: Jenot

Jenot na wikipedii

Jenot na ekologia.pl

 

   
   
© ALLROUNDER
eXTReMe Tracker